İnsan Hakları Derneği (İHD) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yaşayan Diril çiftinden 56 gündür haber alınamamasına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

11 Ocak’tan beridir haber alınamayan İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril’in anne ve babası Hurmüz Diril ve Şimuni Diril’den 56. günde hala bir haber yok.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yaşayan Diril çiftinin akıbetine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu yazılı bir açıklama yaptı.

İHD’nin “HÜRMÜZ DİRİL VE ŞİMUNİ DİRİL NEREDE?” sorusu ile yayınlanan açıklamada, “gizlilik kararı” bulunduğundan konuyla ilgili yeterli bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğu belirtildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu’nun açıklaması şöyle:

“Konuyla ilgili olarak aile ile iletişime geçtik ve ailenin “beklenti içinde olduğunu”, “beklemek istediğini” öğrendik. Bu duruma saygı duymakla beraber, günlerdir kayıp olan ve akıbetlerinden haber alınamayan Hürmüz ve Şimuni Diril ile ilgili olarak devlet yetkililerinin daha etkili “arama-kurtarma” faaliyetleri yürütmesini, sayıları son derece azalmış olan ve çok haklı endişeler içinde bulunan Süryani/Keldani toplumuna konuyla ilgili güvenilir bilgi verilmesini ve bu iki kişinin bir an önce bulunmasını talep ediyoruz.”

Ne olmuştu?

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde yaşayan 71 yaşındaki Hurmüz Diril ve 65 yaşındaki Şimoni Diril’den haber alınamıyor.

11 Ocak’tan beridir haber alınamayan Diril çiftine dair başlatılan arama çalışmalarında, bölgenin karlı olmasından dolayı çifte dair bugüne kadar herhangi bir ize ulaşılamamıştı.

Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bu soruşturma “gizlilik” kararı ile yürütülüyor.

Soruşturma kapsamında 40 gündür kayıp çifte dair sadece oğulları Bedri ve İstanbul Katolik Kilisesi Papazı Remzi Diril ile çiftle birlikte aynı köyde yaşayan tek kişi olan Epro Diril’in ifadeleri alındı.

Kayıp çiftin oğulları papaz Diril: “Hiçbir haber yok” diyor ve halktan duyarlılık bekleyerek şu açıklamada bulunuyor: “Kim kaçırdıysa, nereden aldıysa, aynı yere tekrar bırakmasını istiyoruz.”

Hurmüz ve Şimuni Diril çiftinin yaşadığı Kovankaya köyü, devlet tarafından 1989’da boşaltılmıştı. Daha sonra köye 1992 yılında dört aile yerleşmişti fakat 1994’te köy tekrar boşaltılmıştı.

2014’ten beri de köyde yerleşik olmaya başladıklarını söyleyen Papaz Diril, “annem ve babam o tarihten beri yaz kış hep köyde yaşıyor, yazın köydeki hane sayısı beş altıya yükseliyor ama orada kalıcı olan annem, babam ve bir komşumuz” demişti.

Şimuni Diril’in amcasının torunları da 1994’ten bu yana kayıp olarak biliniyor.

1994 yılında 12 yaşında olan İlyas Diril ve 16 yaşında olan Zeki Diril’den gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı.

Her iki çocuk için başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanmış ve Zeki Diril’in ailesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu.

AİHM, Zeki Diril’in kaybolmasında devletin sorumlu olmasına karar vererek Türkiye’yi oy birliği ile mahkum etmişti.

Kaynak : SABRO GAZETESİ