Dünya yazarı Aktaş: Bir süre sonra satacak dövizi bulmakta bile zorlanacağız!

“Dövizi tetikleyecek etkenler giderek çoğalıyor.”

Bir yandan başta turizm olmak üzere döviz gelirini azaltacak olumsuzluklar… Diğer yandan döviz girişini sekteye uğratacak faiz indirimi gibi adımlar… Döviz kurunda yükselmeye yol açacak etkenler sanki giderek çoğalıyor. Bunlar ekonomik etkenler. Adı konmamış bir savaşın içinde olduğumuz gerçeğini de unutmamak gerek.

Döviz kurunda geçen yıl genel olarak sakin geçti. Yıl içinde çok büyük dalgalanmalar yaşanmadı. En azından 2018’deki gibi bir dalgalanma olmadı.

Kurun sakin seyretmesini sağlayan başlıca etken hiç kuşku yok ki dövize olan talebin azlığıydı. Döviz talebi zaman zaman arttığında ise kamu bankaları devreye sokuldu ve bu talep anında karşılandı. Bu operasyonların ne pahasına olduğu apayrı bir konu. Sonuç önemliyse ve amaç kurun çok fazla artmamasıysa, ki öyle, bu sağlandı.

Ama deniz bitiyor! Öyle bir sürece girdik ki, bir süre sonra satacak dövizi bulmakta bile zorlanacağız.

Hem bir yandan döviz arzı azalacak, hem bir yandan talep artış gösterebilecek.

★★★

Her ne kadar havaların ısınmasıyla birlikte etkisini yitireceği umulsa da korona virüsü tüm dünyada iktisadi faaliyetlerde bir yavaşlamaya yol açacakmış gibi görünüyor. Belki bugüne kadar yaşadıklarımız buzdağının görünen kısmı, kimse boyuttan emin değil.

İktisadi faaliyetlerdeki yavaşlama ticaret yönüyle sınırlı kalsa çok kaybımız olmaz gibi görünüyor. Öyle ya, ticaret açısından hem aldığımız, hem sattığımız azalacak ve bu yönden çok büyük bir kayıp oluşmayacaktır.

Ama turizm cephesi bizi çok etkileyecek. Zaten şimdiden bunun işaretleri alınıyor. Kaldı ki, virüs yüzünden seyahatlerin azalmasının ötesinde bazı ülkelerden gelmek isteyen olsa bile biz kabul edecek durumda değiliz. Birkaç yüz bin Çinli ya da İranlı turist için milyonları bulan Rus ve Alman ziyaretçiyi riske atar mıyız?

Bizim bazı ülke vatandaşlarına kapıyı kapatmış olmamız da yetmez ki. Tüm dünyada bu yıl daha az seyahat olacağını, daha az turizm hareketi yaşanacağını öngörmek için kahin olmak gerekmez. Dolayısıyla bizde bu virüs hiç olmasa bile genele yayılacak olumsuzluktan biz de etkileneceğiz.

Dolayısıyla turist sayısında ve turizm gelirinde geçen yılki rekorları yakalamamız pek mümkün görünmüyor.

Bizi döviz geliri yönünden zorlayacak en önemli etkenlerin başında işte bu yüzden turizm gelmektedir.

Kaynak : Alaattin AKTAŞ – Dünya Gazetesi