Son dakika gelen habere göre; İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda İzmir – İstanbul seferini yapan uçak iniş sırasında pistten çıktı. İstanbul Valisi Yerlikaya “Uçak pisten çıktıktan sonra 50- 60 metre sürükleniyor. TEM’den E-5’e bağlantı yolunun olduğu bu mevkide 30-40 metrelik yükseklikten buraya düşüyor. Uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 6 mürettebat olmak üzere toplam 183 yolcu bulunuyordu.” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanı Koca yaptığı son dakika açıklaması ile “İstanbul’da hastanelere başvuru toplamda 179 kişi oldu. Maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti.” ifadelerini kullandı. Kazası sonrasında kapatılan pistte uçuşlar yeniden başladı.

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağı deniz üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken piste tutunamadı. Uçak kayarak yola savrulup parçalandı.

Konunun aktarılması üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

VALİ YERLİKAYA: GENİŞ KAPSAMLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan uçaktaki 174 yolcu ve 6 mürettebatın yaralandığını belirterek, “Yaralılarımız İl Sağlık Müdürlüğünce belirlenen hastanelerimizde tedavi altına alınmıştır. Yaralılarımızdan 4’ünün sağlık durumu orta ağır, diğer yaralılarımızın durumu stabil olarak bildirilmiştir.  Tedavi altındaki yaralıların sağlık durumları hakkında bilgi almak isteyen yolcu yakınları, ‘SABİM ALO 184’ telefon hattını arayarak bilgi alabilirler. Havalimanı pisti saat 04.00’ten itibaren kullanıma açılacaktır. Olayın meydana geliş nedenlerinin tespiti için geniş kapsamlı soruşturma başlatılmıştır.”  dedi.

BİR KİŞİNİN CENAZESİNE ULAŞILDI

Uçağın pistten çıkmasının ardından enkazda devam eden çalışmalar sonucunda bir kişinin cenazesine ulaşıldı.

Uçak içindeki yolcuların tahliyesinin ardından kepçeyle uçağın altında yapılan çalışma sırasında ulaşılan kişinin cenazesi, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

UÇUŞLAR NORMALE DÖNDÜ

Kazası sonrasında kapatılan pistte uçuşlar yeniden başladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Twitter hesabından yapılan duyuruda, yolcuların uçuşlarda yaşanabilecek değişiklik ya da iptaller hakkında ilgili hava yollarından bilgi alabileceği belirtilmişti.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “İstanbul’da toplamda başvuru 179 kişi oldu. Hayatını kaybeden 3 vatandaşımız oldu. Yoğun bakımda takip edilen 3 kişi var. Bir hastamızın ameliyatı yapıldı. Sağlık durumu iyi. ”  ifadelerini kullandı. Öte yandan uçakta bulunan son yolcu da tahliye edildi.

Uzmanlar: İniş anında kuvvetli rüzgâr vardı

Pegasus Havayolları’na ait uçağın pistten çıkıp parçalanmasını uzmanlar Milliyet’e değerlendirdi. Eğitmen Kaptan Pilot Bahadır Altan, “İniş sırasında kuvvetli ve hamleli yan rüzgar olduğunu biliyoruz. 240 derece Güneybatı yönünden 330 derece Kuzeybatı yönüne değişen hamleli 22 knots hızındaki rüzgarın hamlesi 37 knots olur. Bu rüzgarda iniş yapılabilir. Ama mutlaka başka bir nedeni vardır ve şu anda yorum yapmak doğru olmaz. Mesela su birikintisi yapacak kadar ıslak zemin gözleniyor. Yani tetikleyici başka bir nedeni değerlendirmek gerekir” dedi.

UÇAK 3’E BÖLÜNDÜ

Üç parçaya ayrıldığı görülen uçakta 3 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda yolcu yaralandı.

VALİ YERLİKAYA’DAN SON AÇIKLAMA

Vali Yerlikaya yaptığı açıklamada “Pisten çıktıktan sonra 50- 60 metre sürükleniyor. TEM’den E-5’e bağlantı yolunun olduğu bu mevkide 30-40 metrelik yükseklikten buraya düşüyor. Uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 6 mürettebat olmak üzere toplam 183 yolcu bulunuyordu.” şeklinde konuştu.

UÇAKTAKİ YARALI O ANLARI ANLATTI

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan uçağın yolcusu 36 yaşındaki Yunus Elmacı yaşadıklarını anlattı. Kurtköy’deki özel bir hastanede tedavi altında olan hafif yaralı Elmacı, olay sonrası kendi imkanlarıyla uçaktan çıktığını belirterek, Korktuk tabi ki, herkes korktu, ilk defa başımıza geldi” dedi.

“PİSTE YAKLAŞTIĞI ZAMAN UÇAK YALPALADI”

Yaşandıklarını anlatan Yunus Elmacı, İzmir’den 16.40 uçağıydı bizimkisi. Uçağımız 40 dakika gecikmeli geldi. Gecikmeli gelmesinin sebebi de yolcu getirdi İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na. Sonra uçak bizi aldı. Hava da biraz yağmurluydu. Piste yaklaştığı zaman uçak yalpaladı, piste indik uçak yine yalpalamaya başladı, ondan sonra her şey 2-3 saniyede oldu. Uçak aşağıya doğru düşmeye başladı. Ondan sonra ikiye bölündü. Kimisi ikiye bölünen yerden çıktı, kimisi kapılardan çıktı. Kanat üstündeydim, zannedersem 26-B koltuğum, tam hatırlayamıyorum. Ben en arka kapıdan çıktım. Kendi imkanlarımızla çıktık. Çıkmışken birkaç kişiye yardımcı olduk. Ben iyiydim, ayaktaydım. Sıkıntı yoktu, dizim, göğüsüm hastaneye geldikten sonra sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Sıcak sıcak bir şey hissetmedim. Hastaneye gelip dinlendikten sonra ağrılarım ortaya çıkmaya başladı. Bütün incelemeler tetkikler yapıldı, biraz daha iyiyim. Bu uçak kazası, birine söylediğiniz zaman ‘Ben uçak kazası geçirdim’, ‘Nasıl geçirdin, ölmedin mi?’ diyor. Korktuk tabi ki, herkes korktu, ilk defa başımıza geldi” şeklinde konuştu.

PEGASUS’TAN AÇIKLAMA

Pegasus Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda pistten çıkan uçak nedeniyle can kaybı bulunmadığını, yaralı yolcuların hastanelere sevk edildiğini bildirdi.

Pegasus Hava Yolları’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımız, bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. An itibarıyla, can kaybı bulunmuyor, yaralı yolcularımız hastanelere sevk ediliyor. Gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.